5G Teknolojisi Nedir?

GSM teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi 1G, 2G, 3G, 4G olarak isimlendirilmiştir. Burada, sayılarında yanında G harfi generation yani nesil anlamını taşımaktadır. Her yeni nesil bir öncekine göre kapsamlı yeniliklere ve değişikliklere sahip bir şekilde kat be kat hızlı şekilde yeni uygulamalara fırsat sağlamaktadır. 5G teknolojisi ile yeni nesil teknolojiye sahip olmadan önceki nesillere şöyle bir göz atalım.

1G cep telefonu sistemlerinin temelidir. Tamamen  analog sistemle çalışmaktadır ve sadece ses taşıması için tasarlanmıştır. 1980 yılında kullanılmaya başlanmış olup 1990’lı yılların başlarına kadar kullanılmıştır.
2G aslında gerçekten GSM sisteminin temeli sayılabilecek sayısal haberleşme temelli üzerine geliştirilmiş olan sistemdir. SMS te  bu sistemle beraber hayatımıza girmiş olan bir yeniliktir. GSM sistemi dünya üzerinde bu versiyonu ile yayılmış ve tanınır hale gelmiştir.1990’lı yılların başlarından 2000 yıllarının başlarına kadar oldukça hızlı bir şekilde büyüyerek kullanıcılar tarafından kullanılmıştır. 2G teknolojisinin data hızı ise 64 Kbps tir.

Bu teknolojinin içerisine GPRS, EDGE ve MMS teknolojilerinin girmesiyle birlikte ismi 2,5 G 2,75 G olarak tanımlanmıştır. Data hızı GPRS için 114Kbps, EDGE için 384 Kbps’lere kadar ulaşabilmektedir.

3G teknolojisiyle birlikte ise akıllı telefonlar hayatımıza girmiş; Sesi, veri ve görüntü transferi mümkün hale gelmiştir. İlk görüntülü konuşma ise 3G teknolojisiyle birlikte mümkün olmuştur. Akıllı telefonlar üzerinde web tarayıcı kullanımı, internet tabanlı oyunlar, VoIP uygulamaları da kullanılmaya başlanılmıştır.

3G teknolojisi içerisine eklenen HSPA  ile  ismi 3,5 G olarak anılmaya başlamış ve hızı 14 Mbps ve daha sonra HSPA+ teknolojisi ile birlikte ise  3,75 G olarak anılmış ve hızı 168 Mbps’lere kadar ulaşmıştır.

4G hareketli ve sabit alıcıların yüksek hızda veri alışverişi yapabildiği bir teknoloji olarak hayatımıza girmiştir. Tamamen IP tabanlı olarak hizmet vermektedir. Wimax teknolojisinin devamı niteliğinde bir teknolojidir. Birlikte kullanıldığı LTE teknolojisi MİMO teknolojisini desteklemekte ve LTE+ teknolojisinin birlikte kullanılmasıyla da 4.5 G ismiyle anılmaktır. Data hızı sabit alıcılar için  1 Gbps hareketli alıcılar için  ise 100 Mbps hızlarına kadar çıkabilmektedir.

5G Teknolojisi Nedir?

Yüksek hızda veri transferi ve daha az gecikmeye duyulan  ihtiyaçtan dolayı gerçekleştirilen yeni çalışmalar ise  5G teknolojisi adıyla anılmaktadır. Yüksek veri akışını iyileştirmek için daha yüksek frekans spektrumunu kullanmakta olan 5G teknolojisinin bu yılın sonlarına doğru Amerika gibi bazı ülkelerde  son kullanıcılara hizmete konulması planlanmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde geçişin ise 2020 yılını bulabileceği belirtilmektedir. 5G teknolojisinin nesnelerin interneti teknolojisinde ihtiyaç duyulan hızlı veri aktarımını, bulut sistemini kullanmakta olan akıllı otomobiller gibi mobil sistemlerin ihtiyaç duyduğu az gecikmeye sahip (low latency) iletim gibi iyileştirmeleri sunacağı düşünülmektedir.  5G teknolojisi drone’lar, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik gibi teknolojiler için de kablosuz veri iletimi altyapısını güçlendireceği  için bu teknolojilerin de 5G teknolojisi ile birlikte gelişeceği tahmni edilmektedir. 5G teknolojisinin saniyede 20 Gigabit’lere ulaşacak bir veri transfer hızına sahip olması beklenmektedir.

Bir cevap yazın