Akıllı Cihazları Nasıl Şarj Etmeliyiz?

Akıllı cihazlarınızı şarj ederken hangi durumlara dikkat ediyorsunuz? Bugün sizlere akıllı cihazlarınızı şarj ederken nelere dikkat etmenizi gerektiğini aktaracağım.

Akıllı cihazlarınızı pilini nasıl sağlıklı bir şekilde şarj edeceğinizi biliyor musunuz? Muhtemelen bildiğinizi sanıyorsunuz, fakat bilmiyorsunuz.

Ayrıca bilseniz bile pek çoğunuz bunu takmamaya devam edecek. Tüm bunlara rağmen, bu yazının devamında göreceğiniz şeylere dikkat ederseniz çok daha sağlıklı ve uzun süreli bir batarya ömrüne erişebilirsiniz.

Son günlerde Apple’ın faciasından dolayı farkındalık sahibi olduğumuz bataryanın zamanla tükenme durumu, bana bu konu ile ilgili bilgilerimi aktarma isteği getirdi.

Akıllı Cihazları Nasıl Şarj Etmeliyiz?

Battery University web sitesi tarafında paylaşılan bilgilere göre, lityum-iyon pillerde dikkat etmeniz gereken özellikleri sizlere aktaracağım;

Cihazlarınızı prize takmadan önce tamamen boşaltmayın!

Batarya konusunda herkesin bildiğini sandığı olay bu. Cihazlarınızın bataryasının derinlik deşarjlarından etkilenmemesi için tamamen boşaltılmaması öneriliyor.

Cihazlarınızı şarjını %25’in üstünde şarj etmeye çalışın

Cihazlarınızı şarj etmek için %25’in altına düşmesini beklemeyin. %25’in altından %100’e şarj etmek bataryanın kapasitesini düşürerek kullanım ömrünü kısaltır.

Şarj seviyesini %45 ile %75 arasında tutun

Akıllı cihazlarınızın şarjını genelde %75 ile %45 arasında tutmaya özen gösterin. Bunun bir üst modu da var, ancak bu günlük kullanımda daha ideal olanı.

Bataryanın en zararsız çalıştığı an: %65 ila %75 arası

Battery University’e göre, akıllı cihazlarınızın lityum-iyon pillerini her zaman %65 ila %75 arasında tutabilirsiniz. Sürekli bu şarj süresine dikkat ederseniz, bataryanızı çok uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.

Geceleri uyurken cihazlarınızı şarj etmeyin

Geceleri cihazlarınızı şarja bırakmak, cihazınızın pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü, siz gece cihazlarınızı şarja bıraktığınızda sabaha kadar %100 olacak, hatta cihazlarınızı çalışmaya devam ettiği için boşalan enerjinin yerine yeniden dolum yapılacak.

Konuyu özetlemek gerekirse bataryalar hakkında bilinen birçok konu aslında doğru bildiğimiz yanlışlar arasında yer alıyor. Her ne kadar bu önerileri sizlere sunsak da gündelik hayata uygulamak oldukça zor.

Bir cevap yazın