Avengers: Endgame İnceleme

Marvel Sinematik evreninin oldukça fazla merak edilen ve sinematik evrendeki finali anlamına gelen Avengers: Endgame filmi ile soluksuz bir maceranın sonunu görmeyi başardık. 11 yıl ve 22 filmin ardından, her türden sinemaseverin odağı Avengers: Endgame oldu.

Tam 11 yıl önce bir maceraya adım attık. Iron Man ve The Incredible Hulk, çok büyük bir maceraya giriş kısmı oldu. Yıllar geçtikçe Marvel çizgi roman karakterlerinin beyaz perdeye geçip yavaş yavaş hayatımıza girdiğini gördük. Her kesimden izleyiciye hitap etmeyi başaran Marvel filmlerinde bir çağı Avengers: Endgame ile sona erdiriyoruz.

Temelde bu bir son değil. Disney’in, Marvel serileriyle işi henüz sona ermedi. Sadece ismini Infinity Saga koydukları film serisinde büyük sona geldik. Avengers ve Thanos arasında gerçekleşen çekişmenin adını koymuş olduk.
Sizlere bu blog yazısında film hakkında çok fazla spoiler vermeyeceğim. Bu nedenle içiniz rahat olabilir. Genel anlamda Avengers: Endgame’i ele alıp sizinle biraz konuşmak istiyorum.
Her Macera Bir Şekilde Biter!

Avengers: Endgame, Thanos’un gerçekleştirdiği kıyımın hemen ardından başlıyor. Kahramanlarımız daha önce hiç yaşamadıkları bir yenilgiyi ve hiç tatmadıkları bir duyguyu tatmış halde, sevdiklerinin kaybını hazmetmeye çalışırken bizi karşılıyorlar. Yaralarını sarmak için kendini kapatan ekibin amacı elbette yaşanan olayları bir şekilde tersine döndürmek.

Filmin ilk bölümü oldukça dramatik ve karamsar bir şekilde bir hava hakim sürmekte. Kahramanlarımız yenilgiyi kabul etmeyi bir kenara bırakın, normal yaşantıları ile Thanos felaketinden sonraki dünyaya ayak uydurmak arasında oldukça bir hayli zorlanmaktalar.

Filmin ilkyarısındaki bu karamsarlık izleyiciye kaybın ne denli büyük olduğunun anlatılması için oldukça güzel bir şekilde işlenmiş. Bu süre kahramanların iç dünyasındaki düşünceleri, izleyicilere oldukça güzel bir şekilde yansıtılmış.

İkinci yarıdan itibaren Avengers: Endgame birden vites yükseltiyor. Yıllardır maceralarına konuk olduğumuz karakterlerimizin içine yerleşen umut parçasına izleyici olarak bizde tutunuyoruz. Sonrası ise spoiler alert!

Her Sonun Bir Başlangıcı Vardır!

Filmin gidişatı hakkında daha fazla konuşursam, bazı şeyleri açığa çıkaracağım. Bu nedenle birazcık buralardan uzak duralım. Gerçi filmde öyle ters köşe yapan ve sürpriz bozan çok fazla sahne yer almıyor. Filmin ikinci yarısıyla itibaren olacakları tahmin etmeniz çok zor olmuyor.

Yıllar içerisinde Marvel filmlerini o kadar çok izledik ki artık hepsi ön görülebilir oluyor. Filmler aslında belli bir deseni, bir şablonu içeriyor. Endgame, bu şablonu bir nebze dışarı çıkarak, ortaya çıkan sıkıcılığı kıran bir film olmuş.

Şablonun kırıldığı anlar ise bir-iki karakterin yıldızının parladığı anlar oluyor. Öyle sahneler var ki çizgi romanlarla haşır neşir olmuş insanların oldukça çok hoşuna gidecek olaylar yaşanıyor.

Kaçınılmaz Son…

Endgame, hem temelde çizgi roman seven kitleyi doyuracak hem de genel izleyici kitlesine hitap edecek bir film olmuş. Filmde bazı hatalar mevcut ama yine de bu hatalar göz ardı edilebiliyor.
Bu film benim açımdan tam bir Ironman hayranı olduğum için oldukça büyük bir önem taşıyordu. Ayrıca bir serinin finali olmasından dolayı oldukça önemli bir filmdi. Beklentimi oldukça karşılamayı başardı.

Avengers: Endgame, uzun soluklu Marvel Sinematik Evreni’nin üçüncü fazı için şöhretine yakışır bir şekilde final verdi. Önümüzdeki Temmuz ayında vizyona girecek olan Spiderman filmi ile teknik olarak bu filmin hemen sonrasında geçen dönemi izleyeceğiz. Bu da oldukça fazla merak ettiğim bir film.

Avengers: Endgame tüm karakterleriyle oldukça duygusal,karamsar ve muhteşem bir final olma özelliğini taşıyan bir film olmuş. Tabi ki bu benim görüşüm.

Bir cevap yazın