C-Panel Nedir?

Cpanel (Control Panel) Linux işletim sistemli sunucularda hosting müşterilerinin, webmasterların işlemlerini görsel ve interaktif olarak yapmaları için tasarlanmış, oldukça popüler olan, lisans gerektiren bir web hosting kontrol paneli yazılımıdır.

Cpanel Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızı sadece komutları yazarak kullandığınızı, hiçbir arayüzün yer almadığını düşünün. Bu tarz bir sistem ile kullanıcıların birçoğu, bilgisayar üzerinde gerçekleştireceği işlemlerde zorluk yaşardır. Bir örnek ile desteklemek gerekirse, bir dosyayı kopyalamak için copy dosyayolu/dosyayeniyolu/dosya komutunu bilgisayarınıza vermeniz gerekecek. Oldukça sıkıcı ve uzun bir süreç değil mi? Linux işletim sistemleri de bu şekilde çalışan sistemlerdir. Her ne kadar özelleştirilmiş arayüzleri olsa da işin temeline göz attığımız da işlemlerin neredeyse tamamı komutlar ile yapılmakta.

Eğer Cpanel gibi biir panele sahip olmasaydı birçok komutu ezberlemek ve tüm işlemlerimizi bu komutlar ile gerçekleştirmek durumunda kalacaktık. Cpanel ile birlikte masaüstünüzde yer alan bir arayüz gibi tüm işlemlerinizi bir arayüz vasıtasıyla yapabilirsiniz. Cpanele giriş yaptıktan sonra sizi birçok resim ve metin karşılayacak. İşte bu resim ve metinler size yardımcı olan arayüzün bir parçası ve sizin yapmak istediğiniz işleme ait metin veya resme tıklamanız ile size işleminizi yapmanıza imkan tanıyan sayfayı açıyor.

CPanel İçeriği

Ne İşe Yarar?

1) E-posta:

Hostinginize bağlı alan adınıza e-posta hesabı ekleyip silebilir, webmail üzerinde kullanabilir, otomatik cevaplayıcılar oluşturarak otomatik cevaplar gönderebilirsiniz. 3. parti hizmetler için  MX kayıtlarınızı yönetebilirsiniz.

2) Site Yönetimi:

Cpanel şifrenizde  güncelleme yapabilir, FTP hesaplarınızı yönetebilirsiniz, disk ve transfer kullanımınızı göz atabilir, online dosya yöneticisiyle bir ftp istemcisiyle yapabileceğiniz her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Web korumasıyla dosyaları üzerinde koruma sağlayabilir, hata sayfalarınızı dahi özelleştirebilir ve alt alan adlarınızı istediğiniz şekilde yönebilirsiniz. Adres yönlendirmeler sağlayabilir., Mysql veritabanları ekleyip veri saklayabilirsiniz. Sitenize girmesini istemediğiniz ip adreslerini de engelleyebilirsiniz.

3) Analizler:

Cpanel size sitenizin analizini yapmanıza da imkan tanıyor. Cpanel eklentileri ile birlikte  sitenizi kimin ne zaman ziyaret ettiğini, ne kadar süre geçirdiğini, hangi sayfaları ziyaret ettiğini, ip adreslerini, hangi adresten geldiğini, arama motorları kayıtlarını, kullanılan web tarayıcılarını ve daha birçok bilgiyi detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 

Avantajları Nelerdir?

Cpanel’in birçok farklı rakibi bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak; Plesk, Direct Admin, Vdeck gibi site yönetim panelleridir. Bunlar içerisinde Cpanel’e en dişli rakip olan  ve piyasada belli bir hacmi olan Plesk’tir. Ancak Cpanel’in sağlamış olduğu kurulum ve güncelleme kolaylığı birçok sistem yöneticisinin Cpanel’e yönelemesini sağlamıştır.

 

Bir cevap yazın