Dijital Temizlik Vakti

Hayatıma katabileceğim yenilikleri ararken minimalizm akımına denk geldim. Minimalizm, Türkçe karşılığı sadecilik. Hayatımda bu akımı kısmende uygulamaya karar verdim. İşe bir yerden başlamam gerekiyordu. Bende bu akımı hayatıma uygulamaya dijital temizlik yaparak başladım.

Peki nedir dijital temizlik?

Sadeleşme akımını hayatıma katma kararı aldıktan sonra, nereden başlamalıyım sorusu bir anda belirdi. Günümüzde birçok insan gibi bende zamanımın büyük bir kısmını bilgisayar ve telefon başında geçiriyorum. Dolayısıyla bu alanda sadeleşmeye başlamak bana en doğru başlangıç adımı olarak geldi.

Bir yerden başlamak gerekiyordu. İlk adımı e-posta kutumu temizlemek ile başladım. Attığım bu adım bana oldukça olumlu olarak geri dönüş sağladı. Dünya üzerinde bir günde atılan e-posta sayısı oldukça fazla. Bende oldukça fazla e-posta gönderen ve alan bir insanım. Bir siteye kayıt olduğumuzda, tarafımıza gönderilen e-posta sadece doğrulama e-postası ile sınırlı kalmıyor. Kayıt olduğumuz siteler ve sistemler ne yazık ki bir sürü gereksiz e-posta atıyor. İlk aşamada ihtiyacım olmayan e-postaları sildim. Daha sonrasında ise gönderilen e-posta adreslerinde yer alan takibi bırakma butonlarını kullanarak, daha fazla e-posta gönderilmesinin önüne geçtim. Okunmamış fakat önemli olabilecek e-postalarımı da okuyarak ve ayıklayarak e-posta kutumda yer alan sadeleşme akımını tamamladım. Bu durum yurt dışında “Inbox Zero” olarak tanımlanıyor. Bu temizlik işlemini de ayda bir defa olacak şekilde kendime görev edindim.

Zamanı Yönetmek

Dijital ortamlarda temizlik kafanızı oldukça rahatlatacak ve ortalıkta dolaşan gereksiz veri karmaşasını ortadan kaldıracak. Bu sayede sadece işlerinizi çabucak halledebileceğiniz gerçek veriyi görmüş olacaksınız. Dünya üzerinde satın alamadığımız şeyler arasında yer alan zaman kavramını da bu sayede daha iyi yönetebileceğiz.

Sosyal medya temizliği ise benim el attığım diğer bir temizlik ortamı. Bir şekilde takip ettiğim hesapları, eski ilgi alanlarımı ve hayatımda neredeyse hiç iletişim kurmadığım ama arkadaş olarak bulunan insanları temizlemeye başladım. Bu işlem biraz uzun ve üzerinde düşünülmesi gereken bir durum olduğu için bu işlemi zamana yayma kararı bana oldukça mantıklı geldi.

Benim için en zor aşama ise bilgisayardaki, telefonumdaki dosyaların, fotoğrafların temizliği olan aşama. Çektiğim fotoğraf ve videoları temizlemek, eski dosyalarımı inceleyerek kategorize etmek en zorlandığım kısım. Bunun içinde evimde kullandığım yedekleme sürücüsünde bir alan oluşturdum ve tüm dosyalarımı oraya aktardım. Sonrasında ise yavaş yavaş bu dosyaları inceleyerek temizleme sürecine giriştim. Bu süreç hala devam eden bir durum. Ama şimdiden faydası oldu.

Minimalizim, sadecilik yada adına siz karar verin. Bu bahsettiğim akım gerçekten hayatıma artı değer katan bir durum oldu. Şiddetle tavsiye ettiğim bu akımı, hayatımda yer alan diğer alanlarda da yavaş yavaş uygulamaya başlayacağım.

Bir cevap yazın