Domain (Alan Adı) Nedir ? Domain Ne İşe Yarar?

Alan adı, internet üzerinde sitenize dolayısıyla size ulaşabilmeleri için en temel rolü oynayan kısımdır. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik anlamında oldukça önem arz eder.

Domain (alan adı), internette bulunmak için sahip olmamız gereken bir kimliktir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize kolay şekilde ulaşamazlar.

IP Adresi

İnternet üzerinde tanımlı bir adres olabilmek için Internet Protocol (IP) numarasına gereksinim duyulur.Bu gereksinimi karşılayan hizmet IP Adresi denilmektedir. İnternete bağlanan her bilgisayarın bir IP adresi mevcuttur. Çünkü bilgisayarlar birbirleri ile bu IP adresleri vasıtasıyla iletişim kurar. Domain yani alan adı ise bu IP adresinin daha anlaşılabilir bir görüntüsüdür. Numaralardan oluşan IP adresinden ziyade bir isimle çağrışım yapılması anlamına gelir. TC kimlik numarası ile insanlara seslenmek yerine isimler ile seslenmek en basit örnek olacaktır.

Alan adları olabildiğince kolay ve hatırlanabilir şekilde olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize erişim sağlamasında büyük rol oynar.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi olarak çevirebileceğimiz DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı sağlamakla yükümlü bir sistemdir. Bu sayede kullanılması çok pratik olmayan IP adresleri ile kolay anlaşılabilen domain isimleri arasında bir ilişkilendirme yapılmış olur.

 

Domain Uzantıları

Domain uzantıları web sitelerinin yapım amaçlarına göre özelleştirmek amacıyla kullanılırlar. Bu uzantıların başlıcaları;

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait  olmasına rağmen, televizyon kanalları tarafından oldukça rağbet görmektedir.

 

Bir cevap yazın