Hayat Bir Algoritma! Hepimiz Algoritma Geliştiriyoruz

Dünya üzerindeki her insan aslında temelde bir yazılım geliştirici. Yazılımın temelini algoritmalar oluşturur ve bir yazılım oluşturulan tüm algoritmaların birleşimdir. Aslında her insan farkında olmadan hayatının bir bölümünde algoritma kullanıyor.

Algoritma Nedir?

Algoritma, bir sorunu çözmek veya bir amaca hizmet etmek için tasarlanan yola verilen isim. Matematik ve bilgisayar biliminde bir işi gerçekleştirmek için tanımlanmış, bir başlangıcı ve açıkça belirtilmiş bir sonu olan işlemler kümesidir.

Gün içerisinde bir çok sorunla ilgileniyoruz. Bu sorunları çözmek için kendimize sürekli bir yol haritası çiziyoruz. Çok basit bir örnek ile bunu açıklamak istiyorum. Yeni bir iş bulmak için kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu da bir plan, program ve tecrübeyle oluşur. Aslında işin temelinde bu da bir algoritmadır.

Mesela bir günü nasıl yaşadığımızı algoritmaya dökelim;

1-Başla (Uyan)

2-Yataktan kalk

3-Elini, yüzünü yıka

4-Kahvaltı yap

5-Gündelik işleri yap

6-Eve gel

7-Üstünü değiştir

8-Uyu

9-Bitir

Bu bahsettiğim algoritma, aslında algoritma olayının en basit hali. Daha teknik bir dil kullanarak yazılabilir. Ama ana konudan uzaklaşmak istemedim. Peki ben günlük olarak gerçekleştirdiğim rutinlerimi neden algoritma olarak değerlendireyim diyebilirsiniz. Fakat yazılıma yada teknolojiye merak sardıysanız ve öğrenmek isterseniz bu rutinlerinizi algoritma olarak değerlendirebilirsiniz.

Yaşam Döngüsü

Aslında, algoritma mantığını hayatımıza entegre ettiğimizde bir yazılım dilini öğrenmek ve bir projeye entegre etmek daha kolay ve zevkli hale geliyor. Çünkü algoritma bir problemi nasıl çözeceğinizi şekillendirmenize imkan tanıyor. Sonrasında ise kullandığınız yazılım dili, bilgisayar ve diğer herşey sadece bir araç.

Örnek vererek yazımı sonlandırmak istiyorum. Düşünelim ki bir kapı var ve içeri girmek istiyoruz. Ne yapmamız lazım? Kapıyı açıp içeri girmemiz gerek. Yada alternatif bir yol aramalıyız. Bu durum ise kapının kilitli olma durumuna bağlı. O halde yapmamız gereken işlem nedir?

1-Başla

2-Kapıyı kontrol et

3-Eğer açıksa gir  => 5-Bitir

4-Değilse alternatife yönel

5-Bitir

 

Bu işin algoritması. Bu algoritmayı kurduktan sonra kullanacağınız araçlar tamamen size kalmış. Gördüğünüz gibi algoritma aslında hayatımızın içerisinde yer alan bir olgu. Yazılım öğrenmek  istiyorsanız işe algoritmadan başlamanız size büyük fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın