Hosting Nedir?

Hosting Türkçe anlamına baktığımızda “Alan Adı Barındırma” hizmeti olarak literatürde yer almaktadır. Web sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda bulunan özel alanlara kısaca hosting ( Alan Adı Barındırma) adı verilmektedir. Web siteniz için Hosting hizmetiniz bir  sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Temel olarak bu hizmet sürekli olarak erişim sağlanabilen bir bilgisayardan sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti işin temelinde sadece web sitenizi barındıran bir hizmet değil. Bu hizmetin yanı sıra alan adınıza ait uzantıya sahip mail hizmetini de sağlayan bir hizmettir.

Web sitenizin sürekli olarak erişme açık olması için bağlı bulunduğu hosting hesabının sunucularının sürekli olarak çalışabilmeleri için Datacenter adı verilen ve içerisinde yüzlerce ya da binlerce sunucuyu barındırmakta olan profesyonel yapılar tarafından sağlanan yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu yapılarda oldukça güçlü elektrik , internet ve ağ yapısı , jenaratörler ve klimalar ile 7/24 sistem mühendisleri tarafından gözetim altında tutulan binalardır. Datacenterlar yer alan her türlü veri yedekli olarak çalışır ve kesinti süreleri firmaların kalitesini ortaya çıkarır.

Hosting hizmetinin çalışma mantığı ise Domain ( Alan Adı ) hizmetinin DNS ( Alan Adı İsimlendirme) üzerinden yönlendirme yapmasıyla çalışmaya başlamasıdır. Siz ziyaret etmek istediğiniz sitenin adını yazarak erişmeye çalıştığınızda arka planda sizin yazdığınız alan adına karşılık gelen IP adresi ve bu IP adresinin arkasında yer alan sunucunun içerisinde özel dosya yolu ekrana gelir. Yani karşınıza ziyaret etmek istediğiniz site çıkar.

Hosting alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nüans bulunmakta. İşe o nüanslar ;

  • Siteniz ve Mail adresiniz için aldığınız alan boyutu (Bir bilgisayarda yer alan HDD boyutu gibi örnek verebiliriz.)
  • Genel özellikleri ve sunucunun desteklediği sistemler
  • Sunucu Performansı ( Hız)
  • Sunucunun Bulunduğu Yer (Fiziksel lokasyon)
  • Sabit İp Kullanımı

Hosting nedir

Hosting Alırkan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Paketi ve Alan Boyu : Web sitenizin ve maillerinizin kullandığı toplam alan boyutunu oluşturur.  Alan boyutları ise ücretine göre farklılıklar gösterebilir.  Sitenizin içeriğine ve mail trafiğinize göre bir paket belirlemeniz yararınıza olacaktır. Hosting paketinizi belirlemek için dikkate almanız gerekenler ise ;

  1. a)Web Alanı
  2. b)Mail adresi adet ve boyutu
  3. c)Aylık trafiği
  4. d)Kullanmış olduğu işletim sistemi

 

Sunucunun özellikleri ve kullanılan yazılımlar :  Bir hosting paketi satın aldığınız veya kiraladığınız zaman sunucunun desteklemiş olduğu uygulamalar ve yazılımları belirlemeniz gerekmektedir.  Kullanacağınız yazılım dili burada belirleyici unsur olacaktır. Eğer PHP dilini kullanacaksanız Linux tabanlı bir hosting tercih etmeniz yeterli olacakken PHP, ASP.net gibi birden fazla yazılım dili   kullanmak için ise  Windows tabanlı bir hosting tercih etmeniz gerekecektir.

Sunucu Performansı ve Hızı : Sunucunuzda yer alan donanım ve internet alt yapısı ne kadar hızlı ise o kadar çabuk açılır ve ziyaretçilerinizin verdiği komutlara o kadar çabuk tepki verir. Yani işin özünde kullanılan donanımların güncel olması, ram miktarının yüksek olması, internet alt yapısının stabil,hızlı ve upload hızının yüksek olması sunucu performansını arttırıcı özellikler arasında yer almaktadır.

Sunucunun bulunduğu yer :  Sitenizin bulunduğu yer ve lokasyon sunucunuzun fiziksel olarak bulunduğu ve internete çıktığı yer olarak tanımlanır. Hizmet vereceğiniz kullanıcılara yakın bir yerde sunucunuzun bulunması hem size hem kullanıcılarınıza faydalı olacaktır. Keza sunucunuzda barındırdığınız içeriklerde sunucunuzun yer aldığı ülkenin kurallarına uygun olmalıdır.

Sabit IP Kullanımı :  Size özel olarak tanımlanan ve sadece sizin kullandığınız bu IP adresleri hem sitenizin güvenilir olmasını hem de olası siber suçların önüne geçmesine imkan tanır. Sabit IP ile birlikte kullanılan SSL sertifikası da güvenilirliğinizi arttıracaktır.

Bir cevap yazın