İndirilenler Klasörünü Organize Edelim!

İnternet ile haşır neşir olan her kullanıcı internetten bir şeyler indiriyor. İndirilen içerikler varsayılan olarak indirilenler klasörüne kayıt ediliyor. Daha sonra bu klasörü ziyaret ettiğimizde oldukça karışık bir hal aldığını görüyoruz. Dilerseniz internetten indirilen içeriklerin yer aldığı indirilenler klasörünü organize edebilirsiniz.

1. Varsayılan İndirme Konumunu Değiştirin

İndirilen dosyaları masaüstüne veya başka bir yere kaydetmek isterseniz, kullandığınız tarayıcı ne olursa olsun bunu ayarlamak oldukça kolay. Ben gündelik hayatımda sıklıkla Chrome tarayıcısını kullandığım için sizlere bu tarayıcı üzerinden örnek vereceğim.

Chrome’da varsayılan indirme klasörünü değiştirmek için izlemeniz gereken yol; Menü > Ayarlar > Gelişmiş > İndirilenler. Hemen ardından Konum sekmesinin hemen sağ tarafında yer alan Değiştir butonuna tıklayın. Eğer, her dosyanın aynı yere indirilmesini istemiyorsanız ve size sormasını istiyorsanız “İndirmeden önce her dosyanın nereye kaydedileceğini sor” seçeneğini aktifleştirmeniz yeterli olacaktır.

Diğer bir popüler tarayıcı olan Firefox’ta varsayılan indirme klasörünü değiştirmek için ise ; Menü > Seçenekler > Dosyalar ve uygulamalar yolunu izledikten sonra Dosya Kayıt Yeri bölümünü Gözat butonuyla kolayca değiştirebilirsiniz. Hemen altında yer alan seçeneği kullanarakta her dosyanın aynı yere indirilmesini istemiyor ve size sormasını sağlamak istiyorsanız bu isteğinizi ayarlayabilirsiniz.

2. İndirmelerinizi Bulut’a Yapın

İndirmelerinizin tamamını bilgisayarınıza yapıyorsanız, bunu varsayılan olarak bulut depolama hesabınıza kaydetmeyi de isteyebilirsiniz. Dropbox, Google Drive veya Yandex Disk gibi hizmetleri bu amaç için kullanırsanız hem dosyalarınıza internet olan herhangi bir yerden erişebilir hem de depolama alanında tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yapacağınız bu ayarlama sonrasında bulut depolama alanınızın dolacağını bu nedenden dolayıda büyük boyutlu indirmeleri gerçekleştirirken dikkatli olmanız gerektiğini de hatırlatayım.

 

3. İndirmelerinizi Tarihe, Boyuta veya Dosya Türüne Göre Sıralamayı Deneyin

İndirilen dosyalarınızın konumunu değiştirmekten ziyade, İndirilenler klasörünüzü organize etmek için kullanabileceğiniz başka bir yöntem ise  varsayılan olarak Windows üzerinde yer alıyor. Windows dosya gezgininde dosyalarınızı isime, tarihe, dosya boyutuna ve türüne göre sıralayabilmeniz için gerekli arayüz mümkün. Bu işlemi gerçekleştirmek için yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan kısma tıklamanız yeterli olacaktır. Yada indirilenler klasörünün içerisinde boş bir alana sağ tıklayarak Sıralama ölçütü seçeneğini kullanabilirsiniz.

Birkaç basit adımla indirdiğiniz dosyaları kolayca organize edebilirsiniz. Bu sayede aradığınızı bulmanız kolaylaşacaktır. Tüm bu yöntemlerin dışında üçüncü parti bir yazılım ile indirilen dosyalarınızın türüne göre de organizasyon yapmanız mümkün. Üçüncü parti programların her biri farklı seçenekler sunduğu için bu tarz programları indirerek, kendi kullanımınıza uygun olan programı seçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın