İnternet Hızlandırma Yöntemleri

İnsanoğlu için artık temel hak ve ihtiyaçlar arasına giren internet için en sıkıcı durumlardan biri de İnternetsiz kalmak durumu oldu. İnternetsiz kalmanın yanı sıra ise yavaş bir internet hızı da can sıkan başka bir durum. İnternet hızlandırma artık biz insanlar için olmazsa olmaz bir davranış şekline geldi. İnternetsiz kalmak ve yavaş internet için bir takım yöntemler ile bu can sıkıcı durumlardan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz internet hızlandırma yöntemlerine göz atalım.

İlk aşama internet hız testi yapın.

İnternet Hızlandırma Yolları

0708

İlk aşamada internet hızınızı test ederek acaba sistemsel bir sorundan dolayı mı yoksa gerçekten aldığınız internetin hızı yavaş mı bunu test etmelisiniz. Bu işlem için ücretsiz sunulan servisleri kullanabilirsiniz. Bu test araçları ile internet hızınızı test ederek almanız gerekenden daha düşük bir hız alıyorsanız bunun farkına varabilirsiniz. Bu testler aynı zamanda sizlere vaad edilen internet hızınızın gerçekten vaad edildiği şekilde gelip gelmediğini görmenize imkan tanır.

Modeminizi kontrol edin ya da ettirin.

Coğrafi internet altyapısın yanı sıra internet hızının kötü olmasının sebeplerinin temelinde performansı kötü veya teknolojisi eski olan modem geliyor. Hali hazırda kullandığınız hızı desteklemeyen bir modem alabileceği maksimum hız eğer vaad edilen hızdan daha düşük ise sizlere daha düşük bir internet hızı verecektir. İnternet hızlandırma yöntemlerinin başında internet hızınıza uygun ve modern teknolojiye uygun bir modem almanız gerekebilir. Bunun için modeminizin marka ve modelini internet üzerinden araştırırarak aldığınız bağlantı hızı ile karşılaştırabilir veya servis sağlayıcınızdan bu testi yapmasını isteyebilirsiniz.

Virüs taraması gerçekleştirin.

Modem ayarlarınızı ve internet planınızı kontrol ettikten sonra hala internetiniz hızlı değil ise yapmanız gereken ilk şey mutlaka internet hızınıza bloke koyan bir virüs var mı yok mu onu kontrol etmenizdir. Bazı türdeki virüsler bilgisayarınızda öyle bir şekilde çalışır ki siz internet kullanımı yapmadığınızı sansanız da kaynaklarınızı kullanarak internetinizi yavaşlatır. Bu sebepten dolayı güncel bir antivirüs programı ile sisteminizi tepeden tırnağa taramanız faydanıza olacaktır.

Kablolu internet bağlantısını tercih edin.

Kablosuz internet kullanımı gerçekten güzel bir nimet olsa da günümüz teknolojisinde hala kablolu internet hızı kablosuz internet hızından daha yüksektir. Bunun temelinde bir çok  sebep vardır. Etrafınızda ki kablosuz ağ  sinyallerinin çok olması, oturduğunuz binanın yapısı, modemin lokasyonu, kullandığınız kablosuz ağ kartı bu sebeplerden herhangi biri olabilir.

İnternet hızlandırma yöntemlerinin bir başkası ise masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınız da kablolu internet bağlantısını tercih etmek olacaktır. Ayrıca kullanılan ethernet kablosunun cat5 değilde cat6 olması da internet hızlandırma yöntemleri arasında yer alan başka bir unsurdur.

Olası çakışmalara karşı dikkatli olun.

Evinizde yada iş yerinizde kullandığınız tablet, akıllı telefon, akıllı televizyon gibi bir çok cihaz internete aynı noktadan çıkış yapmaktadır. Aynı zamanda bu cihazların hepsi elektromanyetik bir sinyal yaydığı için sinyalleri blokeleyebilir veya parazit oluşturabilir. Bu durumda size yavaş bir internet bağlantısı olarak geri dönecektir. Modeminizin çevresinde elektromanyetik sinyal yayan cihazları barındırmamanız ve yoğun kablo geçişi olan yerlere modeminizi konumlandırmamanız internet hızlandırma adımları için yardımcı olacaktır.

Mümkün olduğunca kısa kablolar kullanın.

Kablo uzunluğu sinyal kalitesini düşüreceği için, internetinizin yavaşlamasına sebebiyet verecektir. Eski telefon kabloları, ekli kablolar veya kabloların zayıf olması internet hızlandırma çabalarınızı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeplerden dolayı kablolarınızın olabildiğince kısa ve eksiz olmasına özen gösterin.

Tüm bu yöntemlere bir çok yöntem daha eklemek mümkün. Olabildiğince güncel donanım ve yazılımları kullanmak yine sizler için faydalı olacaktır. İnternet hızlandırma yöntemlerinin en temeli ise kullanmadığınız cihazların internet bağlantısını kapatmanız olacaktır. Cihazlar siz interneti kullanmasanız dahi içerisinde bulunana yazılımları güncellemek veya uygulamaların kendi sunucuları ile arasında olan bağlantıyı korumak adına internete bağlı kalmaya çalışacaktır.

Son olarakta mümkün olduğunca az kişinin kullandığı internet ağlarını kullanmak internet hızlandırmak adına yapılacak en önemli ve temel unsurdur.

 

Bir cevap yazın