İş Görüşmesine Gideceklere Tavsiyeler

İş görüşmesine gidecek arkadaşlar için kendi tecrübelerimi paylaşma kararı verdim. Son günlerde gerçekleştirdiğim iş görüşmelerinin dumanı üzerinde iken edindiğim bu tecrübeyi iş görüşmesine gidecek arkadaşlara tavsiye olması amacıyla yazıyorum

Para kazanmak eğer aileden şanslı insanlardan değilsek maalesef yaşamımız boyunca sürdürmek durumunda olduğumu bir eylem. Bu yazı da sizlere bir insan kaynakları uzmanının vereceği bilgileri değil de tecrübe edindiğim durumları aktaracağım. Dolayısıyla uzun bir yazı olacak.

Risk Nedir? İstifa etmek ve yeni bir iş aramak isimli yazımda bahsettiğim üzere işimden ayrılmıştım. Fakat tereddüt yaşamadan istifa ettiğim bu işimden sonra gelen faturalar, kredi ödemeleri ve sosyal yaşantının getirdiği giderleri göz önüne aldığımızda çok fazla zaman geçmeden yeni bir işe başlamam gerekiyor. Bugün itibariyle yeni iş yerimle son görüşmelerimi tamamladım ve hayırlısıyla yeni bir maceraya atılıyorum.

İş görüşmesine gidecek arkadaşlara oldukça yararlı olacağını düşündüğüm birtakım tavsiyeler vermek istiyorum. İlk olarak iş arama sürecini geçeceğim. Çünkü sektörlere göre bu durum değişiklik gösteriyor. O yüzden direk görüşmeye çağrılmış ve firma ile görüşme yapacak bir kişiye yönelik olacaktır bu tavsiyelerim.

Görüşmeye gitmeden önce yapmanız gerekenler konusunda tavsiyelerimi aktaracağım.

1- Görüşmeye gideceğiniz firmanın patronunun ismini mutlaka öğrenmeye çalışın.

2- Görüşme gideceğiniz firmanın ne iş yaptığını, biriminiz farklı olsa dahi yüzeysel olarak öğrenin.

3- İlgili firmanın sosyal medya sayfalarını inceleyerek çalışma ortamınız hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.

4- İş görüşmesine gitmeden önce biraz teorik ve görsel bilgi almak faydanıza olacaktır. Bu sebepten dolayı Youtube ve çeşitli kariyer sitelerinde videoları ve makaleleri incelemeniz de size artı katacaktır.

Görüşme Esnasındaki Aşamalar

Görüşme Esnasındaki Aşamalar

Yukarıda bahsettiğim adımları uygularsanız ve iş konusunda donanımlı iseniz korkunuz azalacaktır.
Atlanmaması gereken bir nokta ise de ne amaçla olursa olsun kendiniz hakkında yalan söylememeniz.
unutulmaması gereken bir diğer nokta kendiniz hakkında asla yalan söylememeniz gerekliliğidir. Sizinle iş görüşmesine girecek kişi yüksek ihtimalle bu işin piri olacağından dolayı en ufak yalanınız bile olumlu geçen görüşmeyi bir anda sıfırlayabilir.

Konuşma diliniz oldukça önemlidir. Görüşme esnasına İK sorumlusunun sordukları sorulan karşısında serin kanlı olmalısınız. Sonuç olarak karşınızdaki de bir insan ve alacakları personelin kalitesi insan kaynaklarının da kalitesi ve güvenilirliği anlamına geleceği için sizi zorlayabilir. Öylesine aldıkları her eleman bir süre sonra işi bıraktığında bu konunun sorumlusu direk İK personeli olacağından dolayı fazlasıyla itici ya da zorlayıcı gözükmeleri oldukça normaldir. Hatta bu durumu  iş görüşmesinde uygun bir dille söyleyebilirseniz mutlaka artı puana sahip olacaksınız.

İş görüşmesine giderken ne olursa olsun yanınızda bir adet özgeçmişiniz mutlaka bulunsun. Zira bu durum karşı tarafa sizin sorumluluk sahibi bir insan olduğunuzu yansıtacaktır.

İş görüşmesi sırasında size bir şey içer misiniz sorusu yöneltildiğinde “mümkünse ve hazırda varsa bir çay ya da su alabilirim” şeklinde cevaplamanız yeterli olacaktır. Saçma isteklerde bulunmanız sizi komik duruma düşürebilir.

İş görüşmesinde başvurduğunuz pozisyon ile ilgili gerekli bilgilere sahip olduğunuzu karşı tarafa yansıtabilmek adına emin olun. Bilgi güçtür ve bilgiyi yönetebilen insanlar güçlüdür. Fakat başvuru yaptığınız pozisyon daha önce deneyiminizin olmadığı bir pozisyonda olabilir. Bu durumda ise İK sorumlusu size neden bu pozisyona talip olduğunuz konusunda sorular soracaktır. Genellikle bu sorunun cevabını kendi içimizde dahi veremezken İK sorumlusunun bu sorusu karşısında biraz afallayabilirsiniz. Bu soruya mümkün olduğunda öz güvenli ve güvenilir bir tabana ait bilgiler ile cevap vermelisiniz.

Şş görüşmesi esnasında ortam samimi olabilir hatta gülme durumları bile gerçekleşebilir. Bunu mutlaka uygun bir dozajda yapmalısınız.

Genellikle iş görüşmelerinde özgeçmiş üzerinden devam edilse de özgeçmiş bir kenara bırakılarak zaten sizin hazırlamış olduğunuz özgeçmişinizdeki bilgileri anlatmanız istenebilir. Bunu birkaç kere evde pratik yapmak yine artı bir puan olacaktır.

İş görüşmelerinde referans konusu oldukça önemlidir. Özgeçmişinizde kimleri referans verdiğinize dikkat etmelisiniz. Sizin hakkınızda bilgi verebilecek yöneticiniz veya aynı birimde çalıştığınız bir arkadaşınız bu noktada doğru bir seçim olacaktır.

Mülakatın sonlarına doğru sizin de sormak istediğiniz soruları isteyeceklerdir. Bu soruya “hayır yok” gibi bir cevap kesinlikle vermemelisiniz. Mülakat esnasında konusu geçmediyse aşağıdaki soruları sorabilirsiniz;

1- Servisiniz var mı?

2- Maaşlarınız net maaş üzerinden mi yatıyor?

3- Sigortalarınız net maaş üzerinden mi yatıyor?

4- İşe başladıktan deneme süresi var mı? Varsa ne kadar?

5- Sosyal imkanlarınız nelerdir?

6-Asgari geçim indirimi yatıyor mu? ( Bunu vermiyorlarsa kesinlikle orada çalışmayın.)

8- Çalışma gün-saatleriniz nedir? Mesai olduğu takdirde nasıl bir mesai-ödeme sisteminiz var?

Maaş Konusu

Son olarak maaş konusundan da biraz bahsedelim. Her personelin kendisine biçtiği bir fiyatı vardır. Eğer donanımlı ve özgüven konusunda bir sorununuz yoksa almak istediğiniz maaşı abartmadan dile getirin. Anlaşacağınız maaşın üzerinde maaş söylemeniz size pazarlık şansı tanıyacaktır.

En önemli noktayı atlamışım. Mutlaka iş görüşmesinden sonra görüştüğünüz insan kaynakları sorumlusuna teşekkür maili atın. Bu size gerçekten birkaç puan kazandıracaktır. Kısa ve öz bir mail atmanız karşıdaki kişiyi değerli hissettirecektir ve bunu hemen hemen kimse yapmayacağından dolayı gerçekten önemli bir adım atmış olacaksınız.

İş hayatı gerçekten zorlu bir süreçtir. Bunu iyi yönetmek için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Gerek kişisel, gerek te sosyal beceriler katmanıza imkan tanıyacak seminer ve eğitimlere katılmaya özen gösterin.

Umarım tecrübelerimi sizlere doğru bir biçimde aktarabilmişimdir. Herkese mutlu olacağı bir iş hayatı dilerim.

Bir cevap yazın