Kablosuz Ağ Bağlantınızı Kimler Kullanıyor?

Evlerimizde kullandığımız internet bağlantısı artık oldukça iyi hız seviyelerine erişti. Gelişen teknoloji ile birlikte artan kamera çekim kalitesi beraberinde yüksek çözünürlüğe sahip videoları ve filmleri getirdi. İnternet üzerinden yüksek çözünürlüğe sahip bu tarz içerikleri izlemek, indirmekte bizlere yüksek hızda internet gereksinimi ortaya çıkardı.

Evimizde kullandığımız internet hattı her ne kadar yüksek hıza sahip olsa da hızlarımızın yüksek olmasını sağlayan tek unsur, alt yapı firmasının sağlamış olduğu  asimetrik internet hizmeti değil. Modeme gelen internet hizmetini kendi ağımıza dahil ettiğimiz cihazların ve kullanıcıların kullanım şeklide etkiliyor. Örneğin kablolu olarak  bağlı olan bir istemcinin torrent üzerinden gerçekleştirdiği indirme, hızımızın neredeyse tamamını bloke ederek, bağlı olan diğer istemcilerin internet hızlarını çekilmez bir hale getirebilir.

Tabiki sadece bu durum, ağımıza kendi isteğimizle kattığımız kişilerden dolayı gerçekleşmeyebilir. Haberimiz olmadan ağımıza sızmış ve kullanan kişi veya sistemleri de tespit etmek hem kaliteli bir internet deneyimi sunacak hem de olası yasal sorunları ortadan kaldıracaktır. Dilerseniz evdeki ağınızda yer alan davetli ve davetsiz misafirleri nasıl görüntüleyebileceğinize göz atalım.

1 – Modem Işıklarını Yorumlamak

Biraz teknik bilgi sahibi bir kullanıcı iseniz modem üzerinde yer alan ışıkların yanıp sönmesinin ne anlam ifade ettiği konusunda bilgi sahibisinizdir. Eğer bu konuda hiçbir bilginiz yok ise merak etmeyin, sizlere temel bilgileri şimdi aktaracağım. Hem kablolu hem kablosuz modemlerin üzerinde yer alan ışıklar, sizin bağlantı durumunuzu temsil etmektedir. Bu ışıklar modeme gelen ve giden bağlantıları en basit şekilde kullanıcıya göstermektedir. Eğer modem üzerinde sürekli ve hızlı bir şekilde yanıp sönen bir ışık var ise interneti aktif bir şekilde kullandığınızı anlayabilirsiniz.

Eğer ağınıza bağlı olan kimse interneti aktif olarak kullanmıyor ve yine de bu ışık sürekli ve hızlı bir şekilde yanıp sönüyorsa kablosuz ağ şifrenizi ve kablosuz ağ adınızı değiştirmenizde fayda var.

2 – Bağlı Olan Cihazları Kontrol Etmek

Modem arayüzlerinde kullanıcıları bilgilendirmek adına bir takım bilgiler ve ayarların yer aldığı bölümler vardır.Eğer el ile herhangi bir değişim yapmadıysanız modeminizin IP adresi üreticiye göre değişim göstermekle beraber 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 olarak tanımlıdır. Herhangi bir tarayıcıya bu adresleri yazdığınızda modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Bu arayüz vasıtasıyla ağınıza bağlı tüm cihazları gözden geçirerek daha güvende olabilirsiniz.

3 – Ağ İzleme Yazılımı Kullanmak

Eğer ilk adımı basit olarak tanımlıyorsanız ve daha gelişmiş bir yöntem arıyorsanız 3.parti firmaların geliştirmiş olduğu ve Wi-Fi loglarını görüntüleyebileceğiniz programları bilgisayarınıza yükleyerek kablosuz ağ bağlantınızı kullanan cihazları tespit edebilir ve izleyebilirsiniz.

Eğer ilk 2 adım size oldukça basit geliyorsa daha gelişmiş bir yöntem izleyebilirsiniz. Bir takım ayarları değiştirebileceğiniz ve Wi-Fi günlüklerini görüntüleyebileceğiniz programlarını bilgisarınıza indirebilir ve kablosuz bağlantınıza sızanları tespit edebilirsiniz.

4 – Daha Güvenli Bir Ağ Bağlantısı için Yapılması Gerekenler

Tüm bu sıkıntılardan kurtulmak için ağ güvenliğinizi arttırmanız da fayda var. En temel yöntem olarak asla WEP ve WPA gibi güvensiz protokolleri Wifi şifreniz için tercih etmeyin. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde WPA2 protokolü de kırılmış olsa da hala en güncel protokol bu olduğundan bunu tercih etmeniz de fayda vardır. Ayrıca ağınız MAC filtreleme kullanabilir veya kablosuz ağ alt yapısını tamamen kapatabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri rağmen kablosuz ağ hızınız yavaş ise internet sağlayıcınız ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Bir cevap yazın