Kitap Tavsiyesi: İcat Çıkarma!

Kitaplar ve kitap okumak… Sürekli yapmak istediğim bir eylem olsa da bir türlü hak ettiği zamanı ayıramıyorum. Bunun için kendime bir yöntem buldum. Kitap tavsiyesinde bulunmak! Bunun için de blogumu kullanmaya karar verdim. Tüm bu işlerimi yapabilmek için ise kitap okumam gerekiyor. Dolayısıyla çok avantajlı bir durum bu benim için. Hem bloguma içerik üreteceğim, hem kitap okuyacağım hem de düşüncelerimi insanlarla paylaşacağım. Süper!

Kitap okumayı çok severim. Aslında bunu herkes söyler. Gerçek bir klişe olsa da bu durum benim için gerçek. Bu duruma gereken özeni gösteremesem de bir şeyler yazmak için yine de okumak gerekiyor. Blog içerikleri üretirken de bir şeyleri okuyarak, araştırarak elde ettiğim bilgileri yazıya döküyorum. Yani aslında kitap okumasam da sürekli bir şeyler yapabilmek için bir şeyleri okuyorum. Aslında hepimiz bu şekilde yapıyoruz. Ama iş kitap okumaya gelince nedense hak ettiği değeri vermiyoruz.

Gelelim ilk kitap tavsiyeme. Bu kitap Albert Jack tarafından kaleme alınan 2016 basım yılına sahip İcat Çıkarma! isimli kitap. İsminden ötürü aldığım ve içinde günümüze kadar olan bir çok ürünün nasıl bulunduğunu anlatan bir kitap. Benim ilgimi fazlasıyla çekmiş olacak ki şu sıralar ikinci kitabını okuyorum.

Kitaptan Notlar

İcat Çıkarma

Post-it’in yıllarca süren buluş serüveni kitap içerisin aklımda kalan noktalardan biri. Bu tarz bir kitapta geçen bir çok hikayenin, günümüzde kısa sürede başarılı olmak isten ve çok kolay icat edilmiştir diye tahmin edilen  icatların aslında ne kadar uzun yıllar ve zorluklarla icat edildiğini hatırlatmasıdır.

Kitap hakkında benim hafızamda yer eden başka bir nokta ise döneminin değerli, sözü geçen insanlarının ne kadar yanıldığıyla alakalı. Bugünlerde benzerlerini fazlasıyla gördüğümüz bu durumu oldukça güzel açıklıyor. Bir konuda uzman olmanız, sizi bir anda her konuda fikirlerinizin geçerli olduğu bir noktaya ulaştırmıyor.

Son olarak kitabın okuması en zor kısmı ise ömrü boyunca peşinde koştuğu tutkusunun başarılı olduğunu göremeden hayattan göçüp gidenler.

Günümüzde sıkça rastladığımız birçok buluşun hikayesini bu kitap ile öğrenmeniz sadece kültür ve bilgi artışının yanı sıra, yaşanan zorlukları da fark etmenizde  faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın