Kodlama Eğitimi Ne Kadar Önemli?

Kodlama eğitimi, geleceğin teknolojisini bugünden şekillendirmek adına hem eğitim hem de iş dünyasında en önemli konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor.
Geçtiğimiz son birkaç yılda ülkemizin eğitim gündeminde de yer almakta olan kodlama eğitimi her ne kadar devlet okullarının müfredatında yer almasa da özel okulların müfredatlarında yer almaya başladı.

Kodlama eğitiminin ne kadar gerekli olduğu konusunda yazılar yazıldı. Bende bu konuda “Programlama Öğrensek mi? Öğrenmesek mi?” isimli bir yazı yazarak konunun vahametini anlatmaya çalıştım. Fakat bu konunun sürekli olarak hatırlatılarak gündemde tutulmaya ihtiyacı olan bir konu olduğu düşüncesindeyim.
Kodlama eğitiminin temelde başlamasının, çocuklarda da “Tasarım odaklı, algoritmik düşünme becerilerini” geliştirmeye yönelik eğitimlerde faydalı olacağını düşünüyorum. Üreten bir toplam olmak için ve kendi ayaklarımızın üzerinde durmak bir kenara, söz sahibi bir ülke olabilmek için çocuklara küçük yaşlardan bu eğitimlere başlanması gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerin sistemlerine göz attığımızda ilk okul eğitimi seviyesinde algoritmik-sistematik düşünme becerisi öğrencilere kazandırılmak için bu eğitimlere oldukça fazla önem verilmekte.

Dünyadaki Kodlama Eğitimi Nasıl?

Dilerseniz bu sistematik-algoritmik eğitimlere önem veren birkaç ülke hakkında sizlere bilgi vereyim.
Estonya kodlama eğitimini veren ilk ülkelerden birisi. 2011 yılında ortaokul öğrencileri için ders olarak müfredata ekleme yapan ve daha sonra ilkokul öğrencileri için de uygulanmayı başlatıyor. 2012 yılının başında ise Estonya, 1. ila 12. sınıflar arasındaki tüm öğrencilere programlama eğitimi vermek adına pilot program olan ProgeTiiger‘i başlatıyor.

İrlanda’da genç beyinlerin kodlama işlemlerinin daha geniş kitlelerde uygulanması için yine 2011 yılında 18 yaşında bulunan James Whelton adlı bir gönüllünün liderliğiyle kurulan CoderDojo, 5–17 yaş grubundaki genç dimağlara kodlama eğitimine odaklanmıştır. CoderDojo şimdi İngiltere, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde bulunan bir platform.

İngiltere, ilk ve orta derece eğitim veren okullarda bilgisayar programcılığı yapmakla görevli ilk Avrupa ülkelerinden birisidir. İngiltere’de kurulan Code Club kendisini “9–11 yaşlarındaki çocuklar için okul sonrası kodlama kulübü gibi kurulmuş, gönüllü çalışmalar yürüten ülke çapında bir ağ” olarak tanımlamakta.”
Dünya üzerinde örnekler bu şekilde iken ve hali hazır 3-5 seneden fazla bir süre geçmiş olasına rağmen ülkemizde bu durum için daha fazla geride kalmamak gerektiğini düşünüyorum. Endüstri 4.0 geçişinin sanayimizde getireceği yeniliklere daha kolay uyum sağlamak içinde bu eğitimleri oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.


Ülkemiz genelinde kodlama eğitimlerimiz şuan için her ne kadar 8–12 yaş grubunu kapsasa dahi bu eğitimler öğrencilere 5 yaşından itibaren verilebilmektedir. Gerek görsel blok ara yüzler, gerekse yaşa uygun yazı tabanlı eğitim platformlarının örnekleri oldukça fazla bulunmakta.

Dünya Üzerindeki Yer Alan Kodlama Platformaları

Php, Css, Html, ve Ruby gibi çeşitli programlama dillerinin öğrenilebileceği en başarılı online platformlara şöyle bir göz atalım;
Codecademy
Codecademy, 25 milyondan fazla kişi kodlama eğitimi almakta olduğu bir proje. Php, JavaScript, jQuery, Python gibi dillerin eğitimlerini barındırmak. Yazılı kodlamaya ilgi duyan çocuklar için ücretsiz hizmet veren bir platform.
CodeAvengers
Başlangıç aşaması için oldukça uygun bir eğitim planı bulunan bir platform. Html5, Css3, JavaScript ve Python eğitimi veren site, eğlenceli şekilde kodlamaya giriş imkanı tanıyor.
CodeSchool
Kodlama eğitiminde başlangıç seviyesini başarıyla geçen öğrenciler için bir üst basamak. Şu anda CodeSchool üzerinde eğitim alan öğrencilerinin sayısı 2 milyonun üzerinde. Genel olarak ücretsiz dersler yer alsa da bazı dersler için 25 dolar ücret ödemek gerekebiliyor.

Tüm dünya yazılım geliştirmek ve kodlama eğitimi vermek için bu denli kolları sıvamışken hem bireysel olarak hem de ülke çapında bu alana daha fazla zaman ayırmalıyız.

Bir cevap yazın