Let Go Saçmalıkları

Merhaba. İnternet hayatımıza girdikten sonra birçok işimizi internet üzerinden halleder hale geldik. Kişisel olarak hemen hemen her türlü ihtiyacımı internet üzerinden hallediyorum. Yakında zamanda askere gideceğim için elimde bulunan bazı ürünleri internet üzerinden satarak elden çıkarmak istedim. Gerek kolay olması gerekse bir sürü kullanıcısının olması sebebiyle Let Go isimli uygulamayı tercih ettim.

Her türlü ticaret ortamında mutlaka bir takım sorunlar çıkıyor. Buna itirazım yok. Aslında yazının başında Let Go uygulamasının her hangi bir problemi olmadığını da belirtmek istiyorum. Bu bilgiyi verdikten sonra gelelim asıl karşılaştığım sorunlara…

İnternet üzerinden dünyanın her yerinden alışveriş yapan biriyim. Birçok farklı kültürden insanla internet üzerinden alışveriş deneyimim oldu. Bu yüzden çok rahat bir şekilde dünya üzerindeki farklı kültürlerin alışveriş tiplerini yorumlayabilecek kadar tecrübe sahibi olduğumu söyleyebilirim.

Let Go’da Yer Alan Müşteri Tipleri

Tabiri caizse Let Go uygulamasında yer alan birçok kullanıcı ölücü olarak tabir edilen tipteki insanlar. Let Go’da çıktığınız ilandaki ürünü sanki ondan başkası asla satın almaz ve sadece onun verdiği fiyat ürünün gerçek ederi gibi davranan tipler.

Bu konuda öyle atıp tutarak konuşmaktan ziyade örneklerle birlikte sizlere açıklamak istiyorum.

Örnek 1 – Let Go’da Yer Alan Müşteri Tipleri

Örnek 1 isimli resimde görebileceğiniz üzere ürünün fiyatı belli. Ama arkadaş ürünün yarı fiyatından daha düşük bir teklif ile geliyor. Şimdi açıklamam gereken bir husus var. Let Go üzerinde sattığınız ürüne “Pazarlık Edilebilir” şeklinde bir ibare girerek, sattığınız ürüne kullanıcıların teklif vermesini sağlayabilirsiniz. Fakat görüldüğü üzere ben ürüne bir bedel biçmiş durumdayım ve kullanıcı bu değerin oldukça altında bir fiyat ile bana teklifle geliyor. Üstüne üstlük ürün “Pazarlık Edilebilir” ibaresine sahip bir ürün değilken…

Ürüne Teklif Verip Sonra Vazgeçen Tipler

Ürüne biçilen bir fiyat olmasına rağmen, ürünün fiyatını kırmak amacıyla teklifte bulunan tiplerde Let Go uygulamasında yer alıyor. Bazı durumlarda satıcılar bu durumu bildikleri için, sattıkları ürünlere pazarlık payı ekliyor veyahut hemen elden çıkarmak için makul teklifleri kabul ediyorlar.

Örnek 2 – Let Go’da Ürüne Teklif Verip Sonra Vazgeçen Tipler

Örnek 2 isimli resimde görebileceğiniz üzere, ürüne 125₺ fiyat girilmiş. Kullanıcı önce 100₺ teklif ile geliyor. Tabi ki bunda bir sakınca yok. Ret edebilir ve konuyu kapatabilirsiniz. Bende görüldüğü üzere, teklifle birlikte sorduğu diğer soruları cevaplayarak teklifini ret ediyorum. Daha sonra başka bir teklif ile bana tekrar geliyor. Bende 5₺ eksik olan bu teklifi kabul ediyorum. Teklifi kabul edip, ürünü gelip alabileceğini söylediğim de ise Örnek 2’de görüldüğü üzere mesafenin uzak olduğunu laubali bir şekilde ifade ederek mesajlaşmayı bitiriyor. Bilmeyenler için açıklamak istiyorum. İzmir’de yaşıyorum ve Bornova – Buca arasında ulaşım Metro ve İzban ile maksimum 20 dakika sürüyor. Keza ürün için ilana bilgileri girerken konumunu da eklediğimizden dolayı, ürünün zaten Buca’da bulunduğunu görüyor. Hepsini bir tarafa bırakırsak, laubali bir şekilde “Uzakmış ya” yazmaktansa ortada bir yerde buluşmayı teklif edebilir veyahut başka bir şekilde mesafenin uzak olduğunu dile getirebilirdi.

Let Go’da Sadece Selam Verenler

Bu durumu hiç anlamış değilim zaten. Sadece selam veriyor. İletişim kurmak için oldukça mantıklı bir açılış olabilir. Karşılık olarak sizde selam veriyorsunuz. Sonuç; mesajı okuyup bırakıyor.

Örnek 3 – Let Go’da Sadece Selam Verenler

Let Go’da Takas Yapmayı Teklif Edenler

Ticaretin bulunduğu zamandan günümüze kadar olan bir alışveriş şekli aslında bir şeyleri takas etmek. Paranın icadına kadarda oldukça güzel işleyişi olan bir alışveriş türü olarak kullanıldı.

Örnek 4 – Let Go’da Takas Yapmayı Teklif Edenler

Takas işlemi nasıl olur? Elindeki ürünü, ihtiyacın olan ürünle takas etmek istersin. Karşıdaki kişininde bu ürüne ihtiyacı var ise takas gerçekleşir. Alan mutlu veren mutlu. Örnek 4 isimli resimde görebileceğimiz üzere, ben bir adet harddisk satıyorum. Fiyatını piyasadaki diğer ürünlerden ucuz tutarak ürünü elimden çıkarmaya çalışıyorum. Karşımdaki alıcı elinde benzer bir ürün olduğunu fakat teknik sebeplerden dolayı ürünü kullanamadığını, bu sebepten dolayı ise elinde yer alan ve benim sattığım ürünle aynı özelliklere sahip olan ürünü bana vererek takas işlemini gerçekleştirerek kendi ihtiyacını gidermek istiyor. Bana ise akıl vererek kendi ürününü ekstra uğraş sağlayarak satabileceğimi ve kendi ürünüme biçtiğim fiyatı alabileceğimi söylüyor.

Akıllara birçok soru geliyor. Hemen birini sorup cevabıyla devam edelim. Madem bu ürünü ben senden takas yaparak alıp gidip bir yere satabiliyorum, aynı işlemi sen yap ve sonra talip olduğun ürünümü gelip al. Diğer bir soru cevap ile devam edelim. Ben neden takas yaparak hali hazırda uğraşmadan alışveriş yapabilecekken zahmete girip sırf senin işini görmek için bu takası değerlendireyim. Üstelik Let Go üzerindeki mesajlaşma bölümünde konuştuğunuz üzere elimdeki ürünü nakite çevirmek için uğraş verirken… Kendisine ürününü, akıl verdiği şekilde satarak elde ettiği ücretle gelip benim ürünümü alabileceğini söylememin akabinde ise elinde yer alan başka bir ürünün satılmadığını söyleyerek, bana vereceği ürünü, onun belirttiği şekilde satabilmemin mümkün olmadığını da farkında olmadan bana söylüyor.

Let Go Üzerindeki Absürt Takas Teklifleri

En saçma bulduğum başka bir durum ise budur. Takasın mantığını bilmeyen insanların hem kendi zamanlarını hem de satıcının zamanını boşa harcaması. Elinde bulunan ve aslında hiçbir değeri olmayan bir ürün ile elindeki ürüne göre kat be kat değerli olan bir ürünü takas etmeye çalışmak.

 

Örnek 5 – Let Go Üzerindeki Absürt Takas Teklifleri

Örnek 5’te ise bu durumu görüyoruz. Alıcı, elinde yer alan korsan Windows cdlerini elimdeki ürünle takas etmeye çalışıyor.

Let Go’da Absürt Sorular Soran Alıcılar

Yazının başında belirttiğim gibi dünyanın birçok kültüründeki insanlar ile alışveriş yaptım. Fakat örnekteki gibi sorular ile hiç karşılaşmadım.

 

Örnek 6 – Let Go’da Absürt Sorular Soran Alıcılar

Ürünle ilgili sorulan sorulara her zaman bilgim dahilinde cevap vermeye çalışıyorum. Örnek 6’da görüldüğü üzere sorulan soruya cevap verdim. Daha sonra sorulan soru ise oldukça abes. Mantıklı herhangi bir açıklama bulamadığım bu sorunun alakasını sormama rağmen sadece soruma görüldü yapıp bırakıyor.

Let Go’da Israrla Teklif Verenler

Sattığımız ürüne sürekli olarak bıkmadan aynı teklifle gelen tipler de ne yazık ki mevcut.

Örnek 7 – Let Go’da Israrla Teklif Verenler

Israrla kendi belirttiği teklifi soran tipler… Bu konuda daha fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

 

Toparlayacak Olursak;

Benim yaşadığım deneyim tamamen müşteri tipleri ile alakalı. Bu yazıyı da bu konuda bir farkındalık yaratmak adına yazdım. Yazının başında da belirttiğim gibi burada Let Go uygulaması ile yaşadığım herhangi bir sorun yok. Uygulama zaten burada sadece aracı olarak satıcı ile alıcıyı bir araya getirmeye çalışıyor. Uygulama bu konuda oldukça başarılı olduğunu söylemekte isterim.

Amacım yazı boyunca belirttiğim kullanıcıların bu tarz rahatsız edici davranışlarından sıyrılmasını sağlamak. Umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın