Neden Blog Yaz(a)mıyorum?

Bunu düşünüyorum birkaç gündür. Sosyal medyayı kontrol etmeden geçirdiğim en uzun süre genelde uykuda olduğum zamanlar. Bunun dışında farkında olayım ya da olmayayım bir şekilde içerik üretiyorum, üretiyoruz. Bir gönderiye yorum yaparken, bir konu hakkında Tweet attığımda aslında içerik üretiyorum ve bunu yapmaktan hiç çekinmiyorum. Ama iş buraya yazmaya gelince işler değişiyor. Yazamıyorum ama neden?

Aslında daha önceden yazdığım “Neden Blog Yazamıyorum?” isimli yazımda severek yaptığım bu hobiyi neden yapamadığıma dair bahanelerimi yazıp bir daha yapmamak için neler yapmam gerektiğini yazdım. Ha yazdım da ne oldu? 6 Mayıs 2018 tarihinden bugüne kadar onca gün geçmiş. Ürettiğim içerik sayısı kaç? Bir elin parmak sayısını geçmez.

Gelelim neden blog yazmadığımın sebebine. Nedeni şu ki; sosyal medyada benim kimlerin takip ettiğini ve alabileceğim maksimum geri dönüşü biliyorum. Aslında kime ne göstermek istediğimi biliyorum. İstediğim geri dönüşü de biliyorum.

Fakat blog yazmak öyle mi? Kimlerin okuyacağını ya da verecekleri tepkiyi bilmiyorum. Gerçek hayatta karşınızda 2 kelimeyi bir araya getiremeyecek insanlar, sizin yaptığınız şeyi yapmaya cesaret edemediği ve bence bu durumu da hazmedemediği için ağzına geleni klavyesinden esirgemiyor ve sizin içinizde olan bu hevesi kırabiliyor.

Benim blog yazamama nedenim asıl nedeni açıkça olarak görülüyor ki; göt korkusu!

İşte bu yüzden ben içerik üretemiyorum. Eleştiriye açığım, fakat yersiz, saçma ve karalamaya yönelik yorumları almak ve bunları hazmedememekten korkuyorum.

Akıllara şu soru gelebilir;

-Ya kaç kişi senin blogu takip ediyor ki de bundan korkuyorsun? Önce takipçi sayısını arttır ondan sonra bu korkuya sahip olursun.

Doğru! Ama işte sosyal medyada bir şey paylaşırken kimin göreceğini biliyorsun. En fazla kaç kişi görecek biliyorsun. Ama bir blog açıp, buraya içerik ürettiğinde, kimin gelip siteni ziyaret edeceğini ve neye takacağını bilmiyorsun. İşte benim korktuğum bu.

“Korkarak yaşıyorsanız yalnızca hayatı seyredersiniz. Friedrich Nietzsche

Bir cevap yazın