Programlama Öğrensek Mi?Öğrenmesek mi ?

Akıllarda yer alan bir soruyla yazıya başlayalım mı? Neden programlama öğreniyoruz? Buna gerçekten ihtiyaç duyuyor muyuz? Bu soruya günümüz şartlarında oldukça yüksek ses ve kararlılıkla “Evet!” cevabını verdiğimiz bir süreçten geçmekteyiz. Çünkü günümüz şartlarının evrildiği noktada tarih boyunca tek bir canlı türüne ait olan hikâye anlatma, hayal kurma gibi bir takım yeteneklere sahip başka şeylerde artık hayatımızda. Şeyler diyorum çünkü; Bu bazen bir robot, bazen bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde yapay zekâ oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. Belki de gelecekte insanların yaptığı birçok şeyi daha hızlı, daha kolay ve mükemmel bir şekilde yaparak insan olmayı anlamsızlaştıracak bir teknolojiye doğru evrim geçirmekte.

Durun! Hemen en kötü senaryo aklınıza gelmesin. Belki şu satıra kadara okuduğunuz paragrafları bile tam olarak aklınızda zor tutabiliyorsunuz. Fakat 2016 yılında ABD’de gerçekleştirilen bir çalışmada insan beyninin 4.6 milyar kitabı hafızasında tutabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu öğrendi insanoğlu. Bu ne kadar müthiş bir şey değil mi? Ama gel gelelim ki modern insanlığın en büyük sorunları arasında yer alan tembellik ve üşengeçlik, insanın beyninin kullanabildiği kadar ki kısmının vermiş olduğu kapasiteyi yine tam olarak kullanmaması durumunu ortaya çıkarıyor.

Durum bu şekilde ilken hem bizim hem de yeni nesillerin yaratıcı