Risk Nedir? İstifa Etmek ve Yeni Bir İş Aramak

Risk Nedir? Bu soruya verilebilecek birçok alternatifli cevap bulunmaktadır. Ben sizlere bu sorunun cevabını kendi yaşamımdan bir kesit ile vermek istiyorum. Benim için bu aralar sorunun cevap istifa etmek ve yeni bir iş arayışına girmek.

Yaklaşık olarak 1 ay önce artık çalıştığım iş yerindeki iş dışı sorunlar sebebiyle son raddeye gelmemden dolayı ve yeni bir yıla da çalıştığım iş yerinde girmek istemediğimde ötürü istifa etmek kararı aldım. Yeni bir yıl, geleceğim için yeni bir işte devam etme kararımı çevremde değer verdiğim ve değer gördüğüm kız arkadaşım ve ailemle paylaştım. Onlar da bu konu hakkındaki haklılığımı bildikleri için beni desteklediler.

Tabi ki her insan gibi benimde maddi açıdan sorumluluklarım olduğu için bu kararımı iyi bir plan kurarak uygulamam gerekiyordu. Ama aklımda hep şu düşünce yer alıyordu;

“Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa ve eksileri artılarından daha fazla ise yerini değiştir. Sonuçta bir ağaç değilsin.”

Hazırda bir yeni bir işim yoktu. Belki birkaç firma ile görüşmeler yapmıştım. Ama sonuç olarak kimse yeni bir işe başlayana kadar, işim garanti diyemez. Bende bunu bilerek eski iş yerime istifamı sunarak 29 Aralık 2017 tarihinde işimden ayrıldım. İşten çıktıktan sonra sevdiklerim ile hayatımdaki önemli olan bugünü kutladım.

Sonraki aşamalarda yeni bir iş arayışına girmem gerekiyordu. Bende o şekilde yaptım. Görüşmelere devam ettim. Görüşmelerim, şansım ve bugüne kadar elde ettiğim bilgi ve tecrübeler sayesinde olumlu geçti. Tabi ki bu kısımda görüşmelerde hal, hareket ve tavırlarımın da büyük etkisi oldu.

Hayalleriniz sizi korkutmuyor ise yeterince büyük değildir.

Biraz önce de bahsettiğim gibi tam olarak bir anlaşma sağlamadan istifa etmenin alınan risk ile doğru orantıda bir korku getirdiğini söylemem gerekiyor. Ödemem gereken kredim, faturalarım, taksitlerim ve hayat pahalılığının getirmiş olduğu diğer ihtiyaçların düşüncesi beynimi fazlasıyla yorduğunu söylemek isterim.

Ama sonuç olarak korkmadım. Önce yönetici asistanına giderek istifa talebimi sözlü olarak ilettim ve yerime birini bulmalarını önerdim. Çünkü çalıştığım pozisyonda benden başka sadece bir arkadaşım çalışıyordu. Kendisine selam olsun buradan. Mustafa Etyemez, hala iletişim halinde olduğum ve gerçekten değer verdiğim bir insan. Eski iş yerimin bana kız arkadaşımdan sonra değer kattığı önemli insanlardan biridir. Konuyu dağıtmadan devam edeyim. Sözlü olarak ilettiğim istifa talebimden sonra  yönetici asistanı hayırlısı olsun dedi. Yeni bir iş bulup bulmadığımı sordu, hayır dedim ve kendisi şaşırdı.  Kendisinin yaklaşık olarak 5-6 senedir aynı iş yerinde çalıştığını ve tahminimce iyi bir maaş aldığını göz önüne alırsak bu tepkisi bence saçma idi. Keza ofiste yaşadığımız olaylarda hemen hemen hep onunla muhatap olduğumu göz önüne alırsak bu tepkisini hala daha saçma buluyorum. Sözün özü şu hayatta sizden daha değerli bir varlık yoktur. Kendinizi ezdirmeyin ve kazandığınız şey para olurken kaybettiğiniz şey karakteriniz olmasın.

Aklınızda bulunsun! Bu sözü sanırım ekşi sözlükteki bir yazarda görmüştüm;

İstifa etmek mutluluk getirir mi?

“Başarısız insanlar gerilimi, başarılı insanlar ise geleceği yönetir.” Yeni çalışacağınız firmanızı bu anlayışa göre değerlendirin.

Şu an da yeni iş yerime başlamak için hafta başını bekliyorum ve aldığım bu karardan mutluyum. Ortalama olarak 2 hafta evde zaman geçirme fırsatı buldum ve kafamı iyice dinlendirdim. Bu esnada kendi projelerimi geliştirme ve online eğitimler ile kendime birtakım beceriler katma çabasını sarf ettim.

Sonuç olarak yeni bir iş yerinde yeni bir maceraya atılacağım. Ama kafamda herhangi bir olumsuz soru işareti yok. Ki bu benim ve geleceğim açısından oldukça önemli bir durum.

Son olarak neden istifa ettiğimi belirterek yazıyı sonlandırmak istiyorum. Eski çalıştığım şirket bir hukuk bürosuna bağlı çağrı merkezi idi. Yaklaşık olarak 500 kişinin çalıştığı bu firmada hem hukuk bürosunun hem de çağrı merkezinin bilgi işlem biriminde 15 ay çalıştım. Çalıştığım süre boyunca asla yaptığım iş ile alakalı olarak görevimi aksatmadığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Çalıştığım firma kurumsallaşma yolunda ilerlerken, bizzat şahit olduğum birçok iyi personelini, bağlı oldukları birim şeflerinin kişisel egoları yüzünden kaybetti.

Yaptığım iş belli bir uzmanlık gerektirdiği için, işleri yürütme şeklim, bu konuda uzmanlığı olmayan kişiler tarafından yönetildiği için oldukça sorunla bana geri döndü. Şirkete kattığımız değeri, birimimiz konusunda uzman olmayan yöneticiler tarafından ölçmeye çalışan üst yöneticilerde fark edemedi. İş akışını yönettikleri birimdeki şekilde yapmaya çalıştıkları için bilgi-işlem biriminin asıl ihtiyaç ve işleyişini kavrayamadılar ve işler onların istediği gibi yürüyemeyeceğinden dolayı olayı kişiselleştirdiler ve Cem Yılmaz’ın deyimiyle “Beyni yok fikri var” diyebileceğimiz şekilde bana ve diğer ekip arkadaşıma gerek özel hayatımızla gerekse ellerindeki yönetici olma kozuyla geldiler. Bu durumda bir süre sonra kabul edilemez bir düzeye geldi. Boş blöfler ile üstüme gelmeleri sonrasında insan olmanın vermiş olduğu dışa vurumlar hem kendimi hem de firmayı yıpratıyordu. Aynı zamanda haklarımızın tam olarak verilmemesi, maaş durumunun yeterli olmaması ve görevimiz dışında yer alan işlerinde bizden talep edilmesi sonucunda istifa etme kararı almama neden oldu.

Bu tecrübelerin sonunda artık şuna inanıyorum;

 

Ne olursa olsun, mutsuz bir çalışma ortamı ne size ne de çalıştığınız firmaya bir şey kazandırmaz. Bundan dolayı hayat şartlarınızı iyileştirmek sizin elinizde.

Bir cevap yazın