Sıfırdan Başlamak

Sıfırdan başlamak… Aslında bazen her şeye yeniden başlamak gerekiyor. En azından ruh sağlığımızı korumak için… Zaman zaman aniden fark edersiniz ki, kurduğunuz düzenin bir mahkumu olmuşsunuzdur… Öyle zamanlarda düzeni yeniden organize etmek ilk akla gelen çare olabiliyor. Her şey monotonlaşıverir  ve derken birden bunalırsınız. Zira fark edersiniz ki, kendi ağlarınızın kurbanı olmuşsunuzdur.

Malum bugüne kadar hiç bir zümrüt iyi bir şekilde yontuldu diye elmas olmuyor. Nafile kendimizi hırpalamanın bir anlamı yok. Elinizde bulunan taşı elmas yapmaya çalışmayın. Bir çıkış yolu bulamazsınız. Ardından belki de kendinizi düzeltmek için bir çaba içerisine girersiniz. Artık bütün oklar size kadar yönelmiştir. “Ah keşke” dersiniz. “Keşke şöyle zamanı geri alabilseydim de bu işi bu şekilde yapmasaydım.” Maalesef oradan da çıkış yoktur. Lafı fazla geveleyerek uzatmak  istemiyorum.

Hayat, akan bir nehir gibi. Akan su bir daha geri dönmüyor. Zaman geçip gittikçe aldığımız kararların bize geri dönüşü olan etkilerini olumlu veya olumsuz olarak yaşamak zorundayız. Bu yüzden baktık olmuyor, bazen sıfırdan başlamak lazım. Başımıza ne gelirse gelsin, daha iyisine ulaşmak, daha iyi duruma getirmek için elimizden geleni yapmak gerekiyor.Bir de kader deyip kestirip atanlar vardır. Kaderinde ne olduğunu ancak onu yaşadıktan sonra anlarsın. Yani sıfırdan başladıklarında dahil her şey kader değil mi ?Peki  neden tembel tembel oturuyorsun? Baktın içinden çıkamıyorsun sıyrıl gitsin o durumdan. Şimdi severek, isteyerek içinde bulunacağınız bir tercihiniz mutlaka olacaktır. Gerçekçi ölçüler içinde olmak üzere dümeni hemen kırın o istikamete derim. Hiç merak etmeyin zaten bir şekilde siz sıfırdan başlıyorsunuz diye yıkımlar falan olmayacak.

Bir cevap yazın