Sitelere İzin Verilen Bildirimleri Nasıl İptal Ederiz?

İnternet kullanımı günümüzde hiç bir kullanıcının istemediği ve tarayıcının yeni bir sekmesinden davetsiz bir konuk olarak ortaya çıkan pop-up reklamlar ve otomatik oynatılan videolar sebebiyle giderek daha fazla etkileniyor. İnternet sitelerinin büyük bir kısmı, işleri daha da kötü hâle getirmek için bildirim almak isteyip istemediğinizi sorarak size iyi bir görüntü çizmeye çalışıyor.

Bildirim istekleri ilk zamanlarda bildirimlerin üzerinde daha çok kontrol sahibi olduğunuzu hissettirebilir fakat aslında çok büyük bir sıkıntı içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Ama bu bildirimlere sonsuza dek elveda demenin bir yolu da var.

Bu yazıda, daha önceden izin vermiş olduğunuz bildirim isteklerini nasıl iptal edebileceğinizi açıklıyorum. Bildirimlerden sonsuza kadar kurtulmak için yapmanız gereken tek şey yazıyı sonuna kadar okuma.

Google Chrome’da Bildirimler Nasıl Engellenir?

Google Chrome tarayıcınızı açın. Tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan üç noktayı tıklayın ve “Ayarlar” yazısına tıklayarak ayarlara gidin.
Ayarlar kısmından  ise “Gelişmiş” bölümüne gelene kadar aşağıya kaydırın.
“Gelişmiş” yazısına tıklatın. “Gizlilik ve Güvenlik” bölümünü bulun ve burada “Site Ayarları’nı” seçin.
Buradan “Bildirimler” butonuna tıklayın.
Burada bildirim isteğini onayladığınız tüm internet sitelerini ve bildirim isteğini reddettiğiniz tüm internet sitelerini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Google Chrome, bildirim isteklerinin onaylanmadan önce size sorulması için varsayılan olarak ayarlıdır. Bildirimine izin verdiğiniz internet sitesinin sağında yer alan üç noktaya tıklayarak bu sitenin bildirimlerini engelleyebilir ya da verdiğiniz izni geri çekebilirsiniz.

Microsoft Edge’de Bildirimler Nasıl Engellenir?

Chromium tabanlı Microsoft Edge’de bildirimleri iptal etmek için öncelikle sağ üst köşedeki üç noktaya tıklatın.
Burada “Ayarlar” yazısına tıklayın.
En alt kısımda “Gelişmiş Ayarlar”ı bulacaksınız, tıklayın ve aşağıya doğru inin. Biraz aşağılarda “Bildirimler” bölümünü göreceksiniz. “Yönet” butonuna tıklatın.
Google Chrome’da olduğu gibi, burada da bildirim isteğini onayladığınız siteleri görüntüleyebilir, engelleyebilir veya  sadece bildirim onayını kaldırabilirsiniz.

Mozilla Firefox’ta Bildirimler Nasıl Engellenir?

Mozilla Firefox’ta bildirimleri engellemek için yine sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklatın.
“Seçenekler” yazısına tıklatın.
Sol kısımda yer alan “Gizlilik ve Güvenlik” yazısına tıklatın.
“İzinler” bölümünü bulana kadar aşağıya inin.
Bu bölümde “Bildirimler” yazısının yanında yer alan “Ayarlar” butonuna tıklatın.
Burada izin verdiğiniz internet sitelerini görüntüleyebilir ya da bildirim onayını iptal edebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Sitelere İzin Verilen Bildirimleri Nasıl İptal Ederiz? sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın