Yazılım Geliştirme Süreci

Yazılım geliştirme süreci nasıl işliyor? Hiç merak ettiniz mi? Yazılım sektöründe çalışan bir çok insan bu süreci kendi kafasına göre ilerletiyor. Bu aslında alınan eğitim ve staj yapılan veya çalışılan ilk firmanın çalışma kültürüne göre şekilleniyor.

Peki bir yazılım geliştirmek istiyoruz peki hangi yollardan geçmeliyiz? Yazılım geliştirme süreci temel olarak 5 aşamadan oluşmakta. Bunlara tek tek göz atalım.

Yazılım Geliştirme Süreci

Yazılım Geliştirme Süreci

Gereksinim Analizi : Yazılımlar belirli bir ihtiyaca hizmet etmek için yazılır. Peki yazılım bu ihtiyacı nasıl giderebilir? İşte bu aşamada yazılım için gereksinim analizi yapılmalıdır. Kısıtlamaları ve hedeflerini tanımalı ve not alarak geliştirilmelidir.

Gereksinimleri bilmek yazılım geliştirme sürecinde önemli rol oynamaktadır. Çünkü bu sürece adım atarken bütün yazılımın temeli bu gereksinim analizine göre hazırlanır. Gereksinim analizinde olası tüm ihtiyaçları çıkarmak yazılım geliştirme sürecindeki sonraki aşamalarda daha rahat ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Yazılım Tasarımı : Bu aşamada yazılım tasarımı yönetimi, nihai sonuçta oluşacak ürünün kalitesini, anlaşabilirliğini ve yeri geldiğinde değiştirilebilirliği etkiler. Yani bu aşama yazılımın bir nevi ön provasıdır. Burada yapılacak olan tasarım esnek, anlaşılabilir, düzenlenebilir ve güvenilir olmalıdır.

Kodlama : Yazılımı kodlama kısmı, yazılım geliştirme sürecinin ekstra dikkat gerektiren kısımlarındandır. Bu aşamada yazılım, belirlenen özellikler ve tasarım detayları ile birlikte seçilen programlama dili ile kodlanır. Önemli olan hangi programlama dilinin popüler olduğu değil, en iyi bildiğiniz, güncel ve istenilen özellikleri en iyi karşılayan programlama dilini seçmenizdir.

Sınama :  Yazılım geliştirme sürecinin sonuna doğru geldiğimiz bu aşamada ise geliştirilen tüm özellikler tek tek ele alınarak, istenilen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını görmeye çalışırız. Bu aşamada sistemi en aptal kullanıcıya göre geliştirmek en mantıklı olacaktır.

Bakım : İhtiyaçların artması ve kullanıcılara yazılım iletildikten sonra oluşan sorunların giderilmesi için bakım yapılır. Yapılan bakımlar güncelleme ile kullanıcılara sunulabilir. Bakım, sistemin kullanıcıların kullanım senaryosuna göre sistemi revize ederek daha fazla performans vermesi içinde yapılabilir.

Kısaca yazılım geliştirme süreci bu şekilde ilerlemektedir. Her maddenin altında daha detaylı incelemek mümkün. Fakat bu yazıda amacım kafanızda bir taslak oluşturmaktı. Bu aşamada gerçek bir projede çalıştığınızda yada bir proje geliştirdiğinizde bu yazılım geliştirme süreçlerinin ne kadar detaylı olduğunu daha rahat kavrayabileceksiniz.

Bir cevap yazın