Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Bu yazımda Yazılıma Nereden Başlamalıyım sorusuna en mantıklı cevabı olabildiğince kısa bir şekilde vermeye çalışacağım.
Bu soruyu artık 13–17 yaş arasındaki arkadaşların sorduğunu ya da yazılımla yeni tanışmış olan birisinin sorduğunun farkındayım. Bende bu deneyimi yaşayan ileri düzey bir yazılımcı olmasam da yeni başlayan insanlara yardımcı olabilecek kadar tecrübe sahibi olan biriyim. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Yazılım Sadece Tek Bir Alan Değil

Yazılım, alt dalları olan bir alan. Yazılım geliştirmek ifadesini kullandığımızda aslında alt dallarından birine veya bir kaçına uygun olarak bir şeyler üretiyoruz. Bunu bilerek bu alana yönelmek başlangıç için oldukça mantıklı bir hamle  olacaktır.

Ne Geliştirmek İstiyoruz?

Yazılım geliştirmeye başlarken bir platform hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan başlamak ileride size kendinize bazı sorular sormanıza sebebiyet verebilir. İşte bu nedenden dolayı yazılıma başlarken geliştirmek istediğiniz yazılıma ait alt dalı seçmek bu sorulardan kurtulmanıza daha doğru bir ifadeyle en aza indirmenize imkan tanır.

Gelelim Asıl Ve En Önemli Soruya; Nereden Başlamalıyım?

İlk önce ne yapmak istediğinize karar verin. Örnek olarak, oyun geliştirmek istiyorsanız Unity-C#, mobil platformlara içerik geliştirmek istiyorsanız Java ve Swift, masaüstü yazılım ve otomasyon için ise C,C++,C#,Visual Basic ve türevleri, web tabanlı bir uygulama yazmak için ise PHP,JS,Html,Css ile başlamayı tercih edebilirsiniz.

Genel olarak insanlar hep paylaşımlarında diğer insanları kendi tercihlerine göre yaparlar. Ama asıl önemli olan sizin kendi isteğinize uygun olan yazılım dilini seçmenizdir.

Özetlemek gerekirse;

İlk olarak platform seçerek ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. İlginizi ve projenizi en iyi karşılayan araçları kullanmanız sizin için faydalı başlangıç adımıdır. Çünkü programlama dilleri de yapmak istediğiniz proje için birer araçtır. Araçlar ise insanların işlerini kolaylaştırmak için vardır. En önemli nokta ise bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. O yüzden başlayın. Devam ettirmek için ise kendinizi motive edin.

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız, faydalı içerikleri, öğrendiğim ve öğreneceğim deneyimlerimi ve bu tür yazıların devamının gelmesini istiyorsanız aşağıdaki yorum sayfasına yorum bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın