Yeni Astsubalık Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizde 20 yaşını dolduran  sağlıklı her Türk erkek vatani görevini yapmak üzere silah altına alınır. Bu yazıda sizlere, vatani görevimi yapmak için başvururken başımdan geçen tecrübelerimi aktaracağım.

Askerlik her Türk gencinin yapmak zorunda olduğu bir görevdir. Eminim ki her Türk genci de bu görevi seve seve yapar. Bende eğitimim ve kariyer planlamam sebebiyle bir süredir ertelediğim askerlik görevimi yeni askerlik yasası ile birlikte yapma kararı aldım.

Kısaca kendimden bahsederek başlamak istiyorum. Zira konu benim askerlik görevimi yerine getirmek için yaptığım aşamalar ile ilgili. 1994 doğumluyum. Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ön lisans bölümünden mezun oldum. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümüne kaydımı yaptırdım ve hala öğrencisiyim. Aynı zaman Erzurum Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi ön lisans bölümünde de eğitimim devam ediyor. Tüm bu açık öğretim programları benim tecil tarihimi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattı.

Yeni askerlik yasası ile birlikte tecilimi bozarak askere gitme kararı aldım. Bu karar benim hayatım için oldukça önemli bir karardı. Çünkü tam olarak düzenli bir hayata geçmeden gerek iş hayatında gerekse özel hayatımda tabiri caizse bir pürüz olarak duran askerlik hizmetimi gerçekleştirmem gerekiyordu.

Yeni askerlik yasası ile birlikte benim gibi ön lisans mezunları için oldukça güzel bir fırsatta ortaya çıktı. Yedek Astsubaylık olarak tanımlanan ve 12 aylık süreye sahip askerlik hizmeti ile askerlik görevimi yerine getirme şansı buldum. Bende bu şansı kullanmak için askerlik başvurusunu yapma kararı aldım.

Askerlik Başvurusu

Askerlik başvurusu yapmak için biraz araştırma yaptığımda tüm işlemlerin E-Devlet üzerinden gerçekleştirildiğini öğrendim. Hali hazırda bir E-Devlet şifrem olduğu için işlemlere başladım. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ister arama kısmına Asal Yoklama Başvurusu yaparak isterseniz de şu linkten askerlik başvurusu yapabilirsiniz.

Başvuru esnasında sistem, sizden bir anket doldurmanızı istiyor. Aşağıda örnek bir resim var. Tüm sorular resimdeki sorulardan ibaret.

İlk aşamada resimde görüldüğü gibi temel bir kaç soruyu cevaplamanız isteniyor.

Daha sonra ise celp dönemini seçmeniz gerekiyor. (Not: Resimler Milli Savunma Bakanlığı kılavuzundan alındığı için tarihler ve bilgiler örnek olması amacıyla doldurulmuştur.)

İşlemlere devam ettiğiniz Sağlık Bilgi Formunu doldurmanız isteniyor.

Sağlık bilgilerinin yer aldığı formu doldurduktan sonra sistem sizi Aile Hekiminize gitmeniz için yönlendiriyor. Aile Hekiminize gittikten sonra, hekiminiz sizi genel bir muayene yapıyor. Boy ve kilo ölçümünüzü gerçekleştiriyor. Her hangi bir sağlık problemiz yoksa sistem üzerinden sağlık muayenenizi onaylıyor ve gerekli tüm aşamalar ilgili askerlik şubesine online olarak iletiliyor. Bu aşamadan sonra askerlik şubenize gitmenize gerek kalmıyor.

Sonraki aşamada ise E-Devlet üzerinden askerlik tercihi yapmanız gerekiyor. E-Devlet üzerindeki arama kısmına ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri yazarak ilgili bölüme gidebilirsiniz veya şu linkten direk ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Kimlik bilgileriniz, doktor yada öğretmen iseniz bu bilgiler sistem tarafından otomatik olarak ekrana getiriliyor.

Diğer bilgiler ise yukarıdaki resimdeki gibi. Tüm bu bilgiler sizin seçimleriniz doğrultusunda oluşturuluyor.

Son Olarak;

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey ise celp tarihinizin gelmesini ve gideceğiniz birliğin açıklanmasını beklemek. Yedek Astsubaylık durumu da bu işlemlerin sonucunda belirlenecek ve yine E-Devlet üzerinden sizlere açıklanacak.

Tüm bu işlemleri anlattığım YouTube videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz. Kafanıza takılan sorular için, gerek yorum bölümünü, gerek sosyal medya hesaplarımı, gerekte YouTube yorumlarını kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Not: Yazı içerisinde yer alan bazı görseller Milli Savunma Bakanlığı MSB ASAL YÜKÜMLÜ YOKLAMA İŞLEMLERİ KLAVUZU’ndan alınmıştır. İlgili klavuza şu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın