Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Yüz tanıma teknolojisi, minimum seviyede sorun çıkaran ve en hızlı şekilde tanıma işlemi yapan biyometrik temelli bir teknolojidir. En belirgin bireysel bir özellik olan insan yüzü ile çalışır.

Yüz tanıma alanında gerçekleştirilen çalışmalarda elde edilen başarılı sonuçlar neticesinde yüz tanıma teknolojisi son zamanlarda oldukça büyük ilerlemeler kat edilmiştir. Yüz tanıma teknolojisi ile birlikte kart kaybetme, şifre unutma gibi bir takım sıkıntılar tamamen ortadan kalkıyor ve kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlanıyor.

İnsanların ellerini kullanarak ya da gözleriyle bir yere bakarak yapacakları doğrulama yerine yüz tanıma sistemi belirlenen alanlarda kişilerin resmini sessizce çekerek bir harita oluşturur. Şahıslar bunun hiç farkına varmadan bu işlem gerçekleştirilebiliyor.


Yüz Tanıma Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Yüz tanıma teknolojisi ile bir dijital video kamera vasıtasıyla bir kişinin yüz görüntüleri analiz ediliyor. Gözler, burun, ağız ve çene; bu belirleyicilere ait mesafeler de dahil olmak üzere tüm yüz yapısını ait her şeyi analiz ediyor. Bu ölçümler bir veri tabanına yüklenir ve bir kullanıcı kamera önünde görüldüğünde gerçekleştirilecek olan karşılaştırmalar için kullanılır.

Her yüz farklı bir karakteristik özelliğe sahiptir. Parmak izi gibi, yüzlerinde detayına bakıldığında benzersiz detaylara sahiptir. Oldukça ileri seviyede olan teknolojiler tek yumurta ikizlerini dahi ayırt edebiliyor. Keza her insan yüzü yaklaşık 80 düğüm noktasından oluşmaktadır. Yüz tanıma teknolojisiyle birlikte gözler arasındaki mesafe, burun genişliği, göz çukurlarının derinliği, elmacık kemiklerinin şekli, çene hattının uzunlukları başta olmak üzere birçok farklı ölçüm yapılır ve bunlar size özel bir kimlik olarak saklanır.

Bir cevap yazın